CTE Completer logoCareer Technical Education or CTE is heavily rooted in the trades and vocational education, supporting students in their post high school preparation.  CTE is a point of pride at Nevada Joint Union High School District and within the community. 
 
CTE COMPLETERS are those students who have chosen pathways within the CTE program.  CTE courses are carefully crafted with regional and state employers to ensure students are exposed to job skills specific to their chosen industry.  NJUHSD has made substantial investments in industry worthy facilities and equipment, giving all CTE students a workplace experience in the classroom.
 
It should be emphasized that NJUHSD ensures that students taking CTE courses are not making a choice between college or career.  In many cases students can work toward the honor of becoming a CTE pathway completer, a distinction recognized at graduation with a designated sash, while receiving CSU/UC A-G credit, as well as benefitting from dual enrollment opportunities, in some instances. 
 

CTE completer Student Spotlight

 
Click on the highlighted names to read about the student and their future aspirations and opinion of the pathway.

card header icon
Bear River Completers

Agricultural Mechanics
Shane Clinkinbeard
Tyler Cox
Timothy Diapoulis
Kadin Dooley
Tahoe Hopkins
Justice Humble
Christopher Kitchen
Brandon Koppes
Cole Lorenzo
Skylar Miller
Jack Moore
Faith Phillips
Matthew Sandstedt
Kylie Scaglione
Brennan Schad
Will Schumann
Aidan Sullivan
 
 
Agriscience
Ashlyn Canizalez 
 
Design, Media, & Visual Arts
Emily Adamson
Josie Booth
Madison Meilinger
Annabelle Owyoung  
 
Production and Managerial Arts
 Marco Davis  
 Nicole Scaglione  
 Carson Tamplen  
 
Software and Systems Development
Zackary Arreguin
Eden Douglas
Hayden Leslie
Olivia Lyman 
Weston Prosser 
 
Tech Theatre
Ava Graham
Suzana Louden
Noah Mann
Cadyn Wilson
 
Visual/Commercial Arts
Emily Adamson
Josie Booth
Madison Meilinger
Annabelle Owyoung
Carson Tamplen

card header icon
Nevada Union Completers

Ag Business
 
Agricultural Mechanics
Hannah Funk 
Nickolas McWhinney 
 
Cabinetry, Millwork, and Woodworking
Ryan Crabtree
Colby Eldredge
Paiton Gervase  
Jonathan Schreiter
Jake Slade
 
Food Service and Hospitality (Culinary)
Mariah Beard
Ty Brooks
Morgan Clark
Isabella Devita  
Haylie Gibbs
Jayda Sanders
Alexis Short
Sarah Standley
Jessica Sunzeri
Ayrton Swasey
Ezra Tout
Elianna Williams
Mason Zimmerman
 
Forestry and Natural Resources
Patient Care (Sports Medicine)
Sierra Green
Rebecca Leffew
Jacob McCrea
Saiarun Nisa
Joseph Pardini
Kaylah Peters  
 
Product Innovation & Design 
Lars Fjeldheim
 
Production and Managerial Arts
Danielle Gil
 
Systems Diagnostics, Service and Repair (Auto)
Adrian Jimenez